K. Marcinkowskiego 1
tel. 067 261 80 78
rogck@poczta.onet.pl

Obraz losowy

pdas201114.jpg

Wyszukiwarka

Kalendarz

wrzesień 2017
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Polecamy

 

Zbiory biblioteki

dostępne on-line na mak+!!!

 

Orkiestra dęta

W sobotę 20 września Rogoźno rozbrzmiewało muzyką orkiestr dętych, a to za sprawą Parady Orkiestr Dętych i Jubileuszu 45-lecia działalności Orkiestry Dętej Rogozińskieg Centrum Kultury im. E. Korybalskiego. Na zaproszenie naszej orkiestry do Rogoźna przyjechały Orkiestra Dęta ze Swarzędza, Orkiestra Dęta OSP z Szamocinie i Orkiestra Dęta OSP z Murowanej Goślinie.

 Kliknij 'czytaj więcej, by zobaczyć galerię'.

 

Orkiestra Dęta z dniem 1 grudnia 2012 roku może poszczycić się nową nazwą.

Orkiestra przyjęła z imię Edmunda Korybalskiego, Rogoźnianina XX wieku z 2001r.

Edmund Korybalski to nie tylko założyciel i kapelmistrz orkiestry. Prowadził On liczne chóry, zespoły wokalne i instrumentalne na terenie miasta,

które można było podziwiać na estradach kraju jak i w telewizji.

Nadaniu imienia towarzyszyły liczne gratulacje składane na ręce Kapelmistrza Romana Tylutkiego, a koncert orkiestry został nagrodzony licznymi brawami.

Po części oficjalnej gości częstowano okolicznościowym tortem, a towarzyszyły temu wspominki o Profesorze dawnych czasach, koncertach i wycieczkach.


Edmund Korybalski

Życiorys

Edmund Korybalski urodził się 15 listopada 1911 r. w Rogoźnie, jako trzeci z czwórki rodzeństwa.

Już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką i ogromny do niej talent i zamiłowanie,

dlatego też mimo trudnych warunków życiowych oprócz nauki w szkole podstawowej uczęszczał na prywatne lekcje skrzypiec i fortepianu.

W wieku 14 lat, po ukończeniu szkoły podstawowej wyjechał do Poznania, gdzie zgłosił się do wojska jako elew.

Powiatowo-Gminne Obchody Święta Niepodległości nie mogły odbyć się oczywiście bez udziału i oprawy Rogozińskiej Orkiestry Dętej.

Orkiestra uczestniczyła w przemarszu, podczas nabożeństwa, oraz w trakcie uroczystości pod pomnikiem na Placu Powstańców Wielkopolskich.

Rogozińska Orkiestra Dęta działająca od 1969 r. do dnia dzisiejszego zagrała około 1000 koncertów i nadal planuje kolejne (...). Przedstawienie działalności koncertowej na przełomie czterdziestu lat od dnia założenia (1969-2009) ukazuje nam liczbę 727 koncertów, które zostały udokumentowane w kronikach orkiestry. Daje to średnio obraz ponad 18 koncertów rocznie, co jest jednocześnie dowodem na aktywne życie koncertowe zespołu.

Rogozińska Orkiestra Dęta ciesząca się wieloletnią działalnością koncertową prowadzona jest aktualnie przez kapelmistrza Romana Tylutkiego.

Zarząd Orkiestry Dętej im. E. Korybalskiego pracuje w składzie:

prezes - Ryszard Mazurek

z-a prezesa -  Eugeniusz Fudziński, Michał Nowak

sekretarz - Zbigniew Barczak,

gospodarz - Konrad Ignac,

bibliotekarz - Michał Nowak

członek - Marian Goralewski

kapelmistrz - Roman Tylutki

Za organizację poszczególnych sekcji oraz kształcenie młodych adeptów sztuki jaką jest gra na instrumentach dętych odpowiadają instruktorzy:

Ryszard Mazurek, Wiesław Kudła, Romuald Wiza, Roman Tylutki.

 

W dniach 21 i 22 maja 2011 roku Orkiestra Dęta Rogozińskiego Centrum Kultury wzięła udział w 43. Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie. Organizatorem festiwalu jest Sławieński Dom Kultury. W tym festiwalu nasza orkiestra pierwszy raz wzięła udział w roku ubiegłym. Orkiestrę z Rogoźna prowadził kapelmistrz Roman Tylutki natomiast dziewczyny z Zespołu PA-MAR-SZE, który towarzyszył naszej orkiestrze podczas festiwalu, Małgorzata Lang.


Oprócz Orkiestry Dętej Rogozińskiego Centrum Kultury w 43. Festiwalu Orkiestr Dętych wzięły udział:

• Franciszkańska Orkiestra Dęta – Koszalin, kapelmistrz Krzysztof Głowacki
• Lwówecka Orkiestra Dęta – Lwówek, kapelmistrz Jacek Kortylewicz, choreograf Lucyna Nowak
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP – Postomino kapelmistrz Marcin Rąpalski i Andrzej Kaczyński, choreograf Krystyna Gąsiorowska
• Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury – Budzyń, kapelmistrz Wiesław Pawlak
• Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej – Sławno, kapelmistrz Maciej Poprawski, choreograf Izabela Michalska
• Orkiestra Dęta Łobeskiego Domu Kultury – Łobez, kapelmistrz Dariusz Ledzion
• Orkiestra Dęta OSP – Iwanowice, kapelmistrz Marek Kubera
• Orkiestra Dęta – Szamocin, kapelmistrz Dariusz Sobieralski
• Świdwińska Orkiestra Dęta – Świdwin, kapelmistrz Władysław Makowski
Festiwal rozpoczął się tradycyjnie „gwieździstym wejściem” na centralne miejsce Sławna czyli Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O godzinie 11-tej wszystkie orkiestry zgromadzone na placu zagrały hymn sławieńskiego festiwalu, a Burmistrz Miasta Sławno Krzysztof Frankenstein otworzył imprezę. Wszystkie orkiestry uczestniczące w festiwalu zagrały marsza triumfalnego "Aida", orkiestrami dyrygował kapelmistrza orkiestry z Łobza. Nowym elementem festiwalu, uwielbianym przez publiczność jest jednoczesne odegranie utworu przez wszystkie orkiestry oraz prezentacje grup tanecznych. Do utworu "Orkiestry Dęte" wszystkie orkiestry zagrały i wszystkie grupy taneczne zatańczyły. Kolejną atrakcją na Placu był pokaz umiejętności grup tanecznych mażoretek w Show Paradzie. Pierwsze miejsce w tej konkurencji zajął Zespół Taneczno-Marszowy PA-MAR-SZe z Rogoźna, drugie miejsce zajęła grupa mażoretek z Lwówka natomiast wyróżnienia otrzymały Iwanowice, Łobez i Postomino.

Po prezentacjach na sławieńskim rynku orkiestry w marszowym szyku przemieściły się do amfiteatru. Prezentacje estradowe orkiestr rozpoczęły się o godzinie 13.00.
Atrakcją festiwalu były również potyczki instrumentalistów. Z naszej orkiestry w tych potyczkach wziął udział Ryszard Mazurek grający na flecie. jednak laureatem został Emil Rojewski, (saksofonista grający w Orkiestrze Dętej im. "Ziemi Sławieńskiej").

Orkiestra Dęta Rogozińskiego Centrum Kultury w roku 2009 obchodzić będzie jubileusz 40 – lecia działalności.

 

Warto więc, choć w paru zdaniach wspomnieć o jej historii.